Водата - Свойства ; Употреба ; Ефект / Water - Properties, Uses, Effects / Eau - Propriétés, Emplois, Effets / Вода - Свойства, использует эффекты / Wasser - Eigenschaften, die Verwendung, Effekte



Мека вода - с ниско минерално съдържание 
Твърда вода - с високо съдържание на минерали, обикновено калциеви и магнезиеви 
Дестилирана вода - пречистена вода с помощта на процеса дестилация 
Хидрати - съединения, които съдържат вода 
Тежка вода - от водород е изградена от изотопа му деутерий 
Тритийна вода - от изотопа му тритий 
Мъртва вода - в която няма живот  
Жива вода -  която съживява 
Светена вода - осветена в църква 
Подземна вода  
Минерална вода - извира от дълбоко и обикновено има терапевтично действие

В човешкото тяло има около 70-75 % вода. В зависимост от много фактори пропорцията може леко да се различава / The human body has about 70-75% water. Depending on many factors, the proportion may be slightly different. / Der menschliche Körper hat etwa 70-75% aus Wasser. Abhängig von vielen Faktoren ab, kann der Anteil etwas unterschiedlich sein. / Тело человека имеет около 70-75% воды. В зависимости от многих факторов, доля может быть несколько иной. / Le corps humain a environ 70-75% d'eau. Selon de nombreux facteurs, la proportion peut être légèrement différent.
Бебетата и децата имат по-голямо процентно съдържание на вода от възрастните. При новородено водата е 80% от теглото му.
Жените имат по-малко процентно съдържание на вода от мъжете. 
Хората с наднормено тегло имат по-малко процентно съдържание на вода от слабите.
Всички жизнени процеси в човешкото тяло са свързани вода. Водата разтваря хранителните вещества, извежда отпадните продукти. Тя осигурява обмяната на веществата и е среда, в която протичат всички биохимични процеси. / Water soluble nutrients derived waste products. It provides metabolism and environment in which all biochemical processes take place. / Wasserlösliche Nährstoffe abgeleitet Abfallprodukte. Es bietet den Stoffwechsel und die Umgebung, in der alle biochemischen Prozesse statt. / Водорастворимых питательных веществ производных отходов. Она обеспечивает обмен веществ и окружающей среды, в которой все биохимические процессы. / Nutriments solubles dans l'eau des produits dérivés des déchets. Il fournit le métabolisme et l'environnement dans lequel tous les processus biochimiques ont lieu.
  • 10 - 12 % телесната вода се образува при окисляването на мазнините, въглехидратите и белтъците. Натрупването на водата в организма се осъществява главно в мускулите и кожата.
  • Около 55% от водата, която се изразходва за водния баланс на организма, се отделя с урината.
  • 15-16% се отделя през белите дробове (като пара)
  • 20% се отделя чрез потене през кожата.
  • Дневно около 5% от водата се отделя с изпражненията.
  • При високи температури чрез потните жлези се отделя вода - кожата, за сметка на отделянето ѝ в бъбреците и червата.

Водата е основна част от човешкия организъм и значението ѝ за него е огромна. За да се намира в добро физическо състояние и ефективност, всеки индивид се нуждае от около 2 литра вода на ден /30мл. на 1кг. тегло/. При висока температура или висока физическа активност 2 литра могат да се окажат и недостатъчни за поддържане на нормална физическа активност за повече от няколко дни или седмици.Прекалено студеният климат също може да е толкова сух, колкото и най-сухата пустиня. Причината се крие в това, че студеният въздух не може да поема много влага.Вятърът също е определящ фактор за дневната нужда от вода. Сухият вятър може “изсмуче” влагата от човешкото тяло директно през откритите участъци кожа.
Приемането на по-малко вода от необходимото води до обезводняване.При загуба на около 2,5% от теглото за сметка на вода организмът губи 25% от своята ефективност. За човек с тегло около 78 kg това са само малко повече от 2 литра. Колкото повече се обезводнява организмът, толкова кръвта му става по-гъста и губи обем. Това кара сърцето да работи по-натоварено и циркулацията на кръвта да бъде по-неефективна. В екстремна ситуация загубата на физически сили може да се отрази негативно на психиката и това да е фатално.
   Различните атмосферни условия определят различна нужда от вода на организма. Здравословното състояние също е определящ фактор, както и храната която се приема. Много от храните, които съдържат в себе си голямо количество течности, като плодове и други растителни продукти могат да помогнат на човек да си набави необходимото количество вода. За разлика от тях месото, сухите и солени храни трябва да бъдат избягвани, тъй като се нуждаят от вода за преработването им, което пък от своя страна изисква вода.
При загуба на около 10% от теглото за сметка на вода човек може да се възстанови за кратко време. При ниски температури обаче загуба на 25% от теглото може да е фатална. При високи температури дори 15% са фатални.

  • До времето, в което човек се почувства жаден, тялото му е загубило 1% от водните си запаси.
  • Теглото, което човек губи след интензивна физическа дейност, е от загубена вода, а не мазнини.
  • Водата помага да се поддържа нормалното тегло на тялото. Тя спомага за регулиране на метаболизма и апетита. За това при диети е добра идея да пиете вода от сигурен минерален извор, за да си подсигурите добри резултати.
  • Пиенето на адекватни количества вода може да намали риска от определени типове рак - рак на дебелото черво, рак на кръвта, както и рака на гърдата.
  • Водата води до по-добро здраве, защото отмива отпадни вещества, бактерии и вируси. (Неслучайно при вирусни заболявания се препоръчва да се пие повече вода.)
  • Водата може да ви предпази или намали главоболието. (При главоболие изпийте една чаша топла вода - това ще разшири кръвоносните ви съдове и ще помогне на кръвта да достига до мозъка.)
  • Студената вода съдържа по-малко микроби.
  • Чистата вода има неутрално pH т.е. тя не е киселина, нито пък основа.
 
През 1988 списание Nature (Нейчър) публикува опит на Жак Бенвенист, с което той доказва хипотезата за паметта на водата, загатната от много хомеопати преди това. След издаването на статията е формиран голям обществен дебат, след което опитите са повторени, този път неуспешно. Учените обясняват провала с краткия живот на водородните връзки между молекулите на водата, които според Бенвенист са причината за паметта и. За това си "откритие" през 1998 г. Жак Бенвенист е удостоен с антинобелова награда. За работата на Бенвенист има обаче и други публикации, които говорят за тенденциозност на противниците му (защо например цялата лаборатория, ръководена от Жак Бенвенист е закрита, а по този начин всички учени, които са били свидетели на опитите му уволнени - нали само Бенвенист е публикувал статия, доказваща с двегодишен труд и многобройни опити паметта на водата).
В началото на 21 век обаче редица учени изграждат хипотезата, че краткия живот на водородните връзки не е нужно да оказват влияние на евентуалната памет на водата, тъй като молекулите се групират в образувания наречени клъстери, в които водородните връзки постоянно се разпадат и се образуват нови. Тоест клъстера като молекулярно понятие е нетраен, но като физическо може да продължи да съществува за доста по-дълъг период от време. Паралелно с тази хипотеза в научните среди започват да се появяват редица недоказани факти, които до голяма степен поставят под въпрос това нейно качество, а самата хипотеза се смята за научно недоказана. След излизането на книгата "Посланията на водата" на японския учен Масару Емото  все по-малко място имат твърденията за "ненаучност" и "недоказаност" на паметта на водата. Неговите изследвания се радват в момента на небивала популярност .
В края на 2008 година е обявена награда от един милион долара за научен експеримент, доказващ паметта на водата.

  • САЩ използва близо 80% от водата си за напояване и водноелектрически мощности.
  • 1 капка в секунда = 1200 литра вода за година.
  • 1 пускане на миялната машина изразходва само 10 литра вода.
  • Вземането на душ вместо вана спестява седмично вода, достатъчна за 1000 чаши кафе.
  • 1/3 от изразходваната вода в домакинството отива в тоалетната.
  • 25% от изразходваната енергия в домакинството отива за загряване на вода в кухнята и банята.
  • За половин час градинската пръскачка изразходва толкова вода, колкото четиричленно семейство за ден.